Zabytki Kłodzka – niezwykłe ślady dawnej historii

Standard

Kłodzko to niewielkie, ale warte uwagi miasto leżące na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej. Jest piękne i z niepowtarzalnym klimatem, zobaczyć tu można obiekty, jakich nie zapewni nam żadne inne miejsce.

Urokliwa starówka to najważniejsza część Kłodzka. Rynek z okazałym ratuszem i piękną fontanną otaczają zabytkowe kamieniczki. Właściwie tuż obok znajduje się twierdza z przełomu XVII i XVIII wieku. Zajmuje rozległy teren na wzniesieniu, gdzie mury bastionów i bujna zieleń tworzą niezapomniany widok. Wybudowana na Górze Fortecznej, w miejscu dawnego zamku, a jeszcze wcześniej warownego grodu, widziała wojnę francusko-pruską i polskie walki o niepodległość, służyła jako więzienie i jako obóz dla jeńców w czasie II wojny światowej. Obecnie stanowi ogromną atrakcję turystyczną, z odbywającymi się kilkukrotnie w ciągu roku dużymi imprezami historycznymi oraz specjalnymi programami zwiedzania, wzbogaconymi inscenizacjami.

Kolejną perełką niespotykaną nigdzie indziej jest podziemna trasa turystyczna, prowadząca połączonymi przez tunele podczas ich zabezpieczania piwnicami starych kamienic. Podążając liczącą 600 m trasą, można dowiedzieć się bardzo wiele o historii miasta. Tę poznamy także za sprawą Muzeum Ziemi Kłodzkiej, mieszczącego się w zabytkowym gmachu konwiktu jezuitów. W jego wnętrzach znajdują się przestrzenie wystawiennicze oraz odrestaurowane pomieszczenia, sala koncertowa, dostępna jest również część podziemi, która stanowi lubianą przez turystów atrakcję.

Warto wybrać się również na zabytkowy most. św. Jana. Najstarszy gotycki most w Polsce wybudowany został w roku 1390, a ozdabiające go rzeźby świętych pojawiły się parę stuleci później, mając różnych autorów i fundatorów – stawiali je miejscowi możni jako figury wotywne. Most łączy najstarszą część Kłodzka z Wyspą Piasek, która zabudowana została później.

Starówka z dawnym układem urbanistycznym i pięknymi zabytkami, imponująca twierdza, nastrojowe restauracje i kawiarnie, rozmaite obiekty oferujące noclegi [] –  Kłodzko to wszystko oferuje turystom, którzy zechcą się w nim zatrzymać. Miasto stanowić może arcyciekawy przystanek w drodze w Sudety, jak też docelowe miejsce wypoczynku samo w sobie. Swoimi urokami i malowniczym położeniem zachęca, aby zostać tutaj i nigdzie się nie spieszyć. Jego niepowtarzalna atmosfera, piękne zabytki i dostępna cały rok baza noclegowa czynią ciekawą propozycję na dłuższe i krótsze pobyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>