Odkrywane na nowo atrakcje Pojezierza Kujawskiego

Standard

Przyzwyczajenie to główny grzech polskich turystów, którzy nierzadko przez wiele lat z rzędu jeżdżą w te same, sprawdzone miejsca. Jednak ci szczęśliwcy, którzy zdecydowali się zaryzykować i wybrać w zupełnie nową wakacyjną scenerię, mają szansę trafić chociażby na Pojezierze Kujawskie i odkryć czekające tam na nich atrakcje. A tych z pewnością nie zabraknie dla nikogo, bo rozrywkę na swoim poziomie znajdą zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak i starsi, którzy od wakacji oczekują spokojnego wypoczynku.

Dla młodego i starszego

Specyficzny charakter tutejszego regionu tworzony jest przez sieć niewielkich, ale za to bardzo licznych miast i wsi, z których ponad osiemdziesiąt procent to miejscowości o charakterze turystycznym. Dla przeciętnego turysty oznacza to, że bez najmniejszego problemu znajdzie tu wygodne noclegi (Kujawy / baza meteor). Nieco inaczej przedstawia się kwestia zapewnienia rozrywek. Chociaż podstawowa, czyli dostęp do jeziora, przystani wodnych i wypożyczalni sprzętu jest czymś oczywistym, to inne rozrywki spotkać można już w konkretnych miejscowościach. Na przykład wesołe miasteczka dla dzieci stacjonują tylko w dużych miastach regionu, najczęściej w Gostyninie (Gostynin / informacje wikipedii). Wypożyczalnie rowerów – a tras i szlaków rowerowych nie brakuje w okolicy – dostępne są także w mniejszych miejscowościach, ale na przykład stadniny koni to typowy element wschodniej części Pojezierza, gdzie zalesienie jest nieco większe i warunki do jazdy konnej o wiele lepsze. Seniorzy natomiast lepiej czuć się będą na południu Pojezierza Kujawskiego, gdzie jest mniej miejscowości, mniej turystów i mniejszy hałas.

Nad które jezioro?

Wybór jest oczywiście mniejszy niż na sławnych Mazurach, ale za to jeziora na Kujawach cechują się o wiele większą czystością i przejrzystością. Dzięki temu stanowią nie lada kąsek nie tylko dla miłośników wodnych kąpieli, ale przede wszystkim dla zapalonych wędkarzy, ponieważ obfitują w przeróżne gatunki ryb. Najbardziej popularne jeziora, nad którymi zlokalizowana jest w dodatku całkiem spora baza noclegowa, to Jezioro Głuszyńskie (6 km2 pow.), Modzerowskie oraz Borzymowskie. Jezioro Długie, Przedecz, Lubotyń oraz Karaśnia, mają o wiele mniejszą powierzchnię, ale i spokojniejsze wody, doskonale nadające się do wypoczynku z małymi dziećmi. Jeziora są płytkie, czyste i bezpieczne, a wiele z nich posiada również strzeżone wydzielone kąpieliska.