Kaszuby – flora i fauna

Standard

Kaszuby położone są w północnej części Polski. Stanowią część Pomorza. Mieszkańcy swą odrębność akcentują posługując się własnym językiem, niezrozumiałym dla przeciętnego Polaka. Jest to region niezwykle urokliwy. To kilka dużych miast, sporo małych, klimatycznych miasteczek, dużo czystych jezior, wzgórza, łąki, pola i rozległe lasy. Miasta kaszubskie, w których nadal kultywuje się tradycję i język to głównie Kartuzy, Chmielno, Kościerzyna, Chojnice, Bytów, Wejherowo czy Puck. Warto je odwiedzić, a przy okazji poznać zwyczaje autochtonicznej ludności oraz skorzystać z klimatycznych miejsc do spania (noclegi Kaszuby) przygotowanych przez gospodarzy.

Głównym bogactwem Kaszub jest przyroda. Warto odwiedzić parki krajobrazowe np. Wdzydzki Park Krajobrazowy z kompleksem Jezior Wdzydzkich – tak zwanym Kaszubskim Morzem czy Park Krajobrazowy Dolina Słupi (info Park Krajobrazowy). Ten ostatni istnieje od 1981 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce. Obejmuje obszar środkowego biegu Słupi wraz z dorzeczem. Rzeźba parku została ukształtowana w czasie topnienia północnoatlantyckiego lądolodu. Teraz urozmaicony jest pagórkami o wysokości 220m n. p.m. Krajobraz jest interesujący z bogatą szatą roślinną, licznymi strumieniami i jeziorami. Park to głównie lasy sosnowe z dodatkiem liściastych – buczyn. Na jego terenie występuje ponad 20 roślin chronionych, w tym między innymi bagno zwyczajne, bażyna czarna czy lobelia jeziorna. Występują też torfowiska oraz bardzo dużo grzybów. Jeżeli chodzi o faunę, to można w parku spotkać daniela, łosia, kunę, borsuka, gronostaja oraz wiele ptaków: siewki, derkacze, sowy błotne, żurawie i czarne bociany.

Będąc w okolicy warto odwiedzić np. Bytów. Czeka w nim sporo atrakcji – gotycka wieża, zamek, rynek, cerkiew, malowniczy wiadukt. Odwiedzając Kaszuby warto też zobaczyć Kamienne Kręgi w Węsiorach, Kaszubski Park Miniatur, Świat Labiryntów Bliziny, Wieżę Kaszubskie Oko, Zamek w Krokowej, Centrum Edukacji w Szymbarku, Kaszubski Park Etnograficzny, Krainę w Kratę na Kaszubach. Ta ostatnia to nic innego tylko tereny z zachowanymi charakterystycznymi zabudowaniami. Zabudowania szachulcowe i szkieletowe zobaczyć można między innymi w Darłowie, Sławnie, Swołowie – wsi położonej 14 km od Słupska. Jest ,stolicą” Krainy w Kratę. Znajduje się tu około 70 zabytkowych zagród szkieletowych. Kaszuby to region nastawiony na turystów. Znajdują się tu miejsca noclegowe w różnych cenach oraz bogata baza gastronomiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>