Bajkowa kraina zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Standard

Mało jest regionów w Polsce, które rodzajem krajobrazu mogłyby się równać Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze tereny tej wyżyny z formacjami skały wapiennej oraz jaskiń, tworzą niepowtarzaną krainę.

W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia jest Zamek i Rezerwat Ostrężnik [➛https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Ostr%C4%99%C5%BCnik]. Rezerwat chociaż mały, jest niezwykle malowniczy. Na około czterech hektarach ziemi znajdziemy kilka jaskiń, które były wykorzystywane niegdyś przez partyzantów, źródła krasowe, grabowo-bukowy las oraz ruiny Zamku Ostrężnik. Wszystko to razem daje naprawdę malowniczy obraz i można by powiedzieć, że jest to Jura w pigułce.

Kolejnym niemal obowiązkowym punktem na mapie wyprawy w te regiony powinien być Zamek w Bobolicach. Warownia ta jest tym bardziej ciekawa, że została odbudowana pod koniec XX wieku, dzięki czemu możemy podziwiać, jak wyglądała w czasach swojej świetności.Jeżeli chcemy natomiast zobaczyć, jak przedstawiały się pierwsze drewniane grody warowne, powinniśmy udać się na górę Birów. Stoi tam zrekonstruowany gród drewniany. Oryginalny prawdopodobnie został spalony w XIII lub XIV wieku, w wyniku częstych wojen. Dzięki pracy archeologów i rekonstruktorów możemy zobaczyć, jak się niegdyś w takim grodzie żyło. Ojców to miejsce, które zdecydowanie ma sporo wspólnego z Jurą, warto przeczytać wpis na temat tego punktu na mapie [➛http://www.ogrod.edu.pl/wyjatkowe-atrakcje-ojcowa-14/].

Pierwszymi lub ostatnimi na szlaku są miejsca większości Polaków znane, chociażby ze słyszenia. Są to Klasztor/Warownia Jasnogórska oraz siedziba polskich królów Wawel. W Krakowie oraz Częstochowie zaczyna się lub kończy (w zależności od tego, jak na to spojrzymy) Szlak Orlich Gniazd, dlatego warto od tych perełek wśród zabytków podróż rozpocząć lub na nich ją zakończyć.

Wybierając się w Jurę Krakowsko-Częstochowską z zamiarem dokładnego jej zbadania, powinniśmy zaplanować sobie co najmniej kilka dni. Taka podróż wymaga tego, aby była dostępna rozwinięta baza noclegowa []. Taka oczywiście jest. Jura oferuje rozmaite noclegi: od hoteli przez pensjonaty, po agroturystykę i pola namiotowe z kempingami.
Warto zatem pojechać w ten region Polski, aby dać się urzec klimatowi przeszłości oraz jedynym w swoim rodzaju pejzażom. Jeśli dołożymy do tego Szlak Orlich Gniazd, który jest wprost usiany średniowiecznymi zamczyskami, otrzymujemy wspaniałą i bajkową mieszankę.

2 thoughts on “Bajkowa kraina zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej

  1. HenieK

    Niesamowity szlak Jury Krakowsko-Częstochowskiej to namiastka piękna regionu, kilka dni to za mało żeby poznać wszystko.

  2. Kredsowa

    Zamki to piękne pozostałości, uwielbiam zwiedzać takie budowle, nie brakuje ich także na Mazurach. Pozdrawiam autorów i czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>